21 Ocak , Pazartesi 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Kültür & Sanat / Dr. Recep Şeker’in Hıdırellez mesajı

Dr. Recep Şeker’in Hıdırellez mesajı

ŞEKER; “HIDIRELLEZ ÖNEMLİ KÜLTÜREL MİRASLARIMIZDANDIR”

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker Hıdırellez nedeniyle bir mesaj yayınladı. Şeker mesajında şu ifadeler yer verdi;

“Baharın müjdecisi, yeni bir yılın umudu olarak kuşaktan kuşağa aktarılan her yıl geleneksel olarak kutlanan Hıdırellez, baharın gelişinin ve doğanın yeniden canlanmasının müjdecisidir.

Hıdırellez, geçmişi Mezopotamya ve Orta Asya’ya kadar uzanan bizim kültürümüzde olduğu gibi birçok farklı kültürde de yazın başlangıcı olarak kutlanmakta, Hz. Hızır ile İlyas Peygamber’in yılda bir defa bir araya geldikleri gün olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde coşkuyla kutlanan Hıdırellez,  hoşgörü ve yardımlaşma anlayışı üzerine kurulu barışa ve kardeşliği de katkı sağlayan geleneklerimiz arasında yer almakta olup gelecek nesillere de aktarılarak yaşatılması gereken önemli kültürel miraslarımızdandır. Tarihi boyunca doğayla uyumlu ve doğa ile iç içe yaşayan Milletimiz, bin yıllık tarihinin zengin kültürel miraslarından Hıdırellez’i özüne uygun olarak korumuş ve kuşaktan kuşağa aktarmıştır.

Tıpkı Nevruz gibi, dil, din ve ırk ayrımı yapılmaksızın farklı kültürlerin bir arada kutladığı, İnsanların birbirleriyle birleştiği, kaynaştığı, yardımlaştığı, hoşgörü ve yardımlaşma anlayışı üzerine kurulu olan Hıdırellez, dünya barışına da çok önemli katkı sağlamaktadır.

Tüm vatandaşlarımın dostluğu, kardeşliği pekiştiren ve doğa sevgisini bizlere hatırlatan baharın müjdecisi Hıdırellez Bayramını en kalbi duygularımla tebrik eder, Milletimize ve tüm Karamanımıza sağlık, mutluluk, huzur, kazanç ve bereket getirmesini diliyorum” dedi.

Ayrıca Kontrol Edin

mustafa karataş

MUSTAFA KARATAŞ’TAN UNUTULMAZ BİR AKŞAM

Karaman Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin tanınmış ilahiyatçılarından Prof. Dr. Mustafa Karataş Karamanlılarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir