Karamantumhaber
Haber Portalımıza Hoşgeldiniz. Yeni Temamızla Sizlerleyiz.

KARAMAN’A ENERJİ SANTRALİ

KARAMAN’A ENERJİ SANTRALİ

Aralarında Karaman’ın da yer aldığı 6 ilde Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulacak. 3-4 yıl içinde bitirilmesi öngörülen çalışmaların yatırım bedeli yaklaşık 555 milyon avroyu bulacak. Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinde 462,9 megavat kapasite aldıklarını belirterek, “Yatırımımızı çok fazla vakit geçirmeden 3-4 yıl içinde bitirmeyi öngörüyoruz, yatırım bedelimiz yaklaşık 555 milyon avro seviyesinde olacak.” dedi Eriş, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından 25-28 Aralık’ta düzenlenen rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri tamamlandı.

KARAMAN’A SANTRAL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının belirlediği yerli ve yenilenebilir enerji politikasının şirket hedefleriyle örtüştüğünü aktaran Eriş, “Bakanlığın aldığı yeni kararlar, stratejiler, rüzgar ve güneşteki Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projeleri ile çok daha büyük yatırımlara soyunacağımızdan eminim. Onlar başlayıncaya kadar da boş kalmamak adına karar aldık ve TEİAŞ’ın ön lisans rüzgar yarışmalarına girdik. Rüzgarda YEKA ihalesine de inşallah gireceğiz.” diye konuştu.

“BU KAPASİTELER ŞAHISLARIN DEĞİL, MİLLETİN”

Gelecek birkaç yıl içinde sistemde 5-6 bin megavatlık proje stoku oluşacağını belirten Eriş, “Bu projelerin hayata geçirilmesi kolay değil. Piyasa katılımcılarının 15-20 yıl vadede piyasa elektrik fiyatını, avro-dolar ve avro-Türk lirası paritesini tahmin etmesi gerekecek. Bu durumun dünyada pek uygulaması yok. Piyasa fiyatı üzerinden bir finansman şu ana kadar dünyada daha görülmedi. Biz de bu kapsamda çalışmalarımıza hız vereceğiz. Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinde 462,9 megavat kapasite aldık. Yatırımımızı çok fazla vakit geçirmeden 3-4 yıl içinde bitirmeyi öngörüyoruz, yatırım bedelimiz yaklaşık 555 milyon avro seviyesinde olacak. Polat Enerji olarak Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Afyonkarahisar, Karaman-Mersin ve İstanbul bölgelerinde toplam 7 santral kuracağız.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-08-09 20:38:56