22 Temmuz , Pazartesi 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Gündem / SBS kalkıyor dershaneler kapatılıyor

SBS kalkıyor dershaneler kapatılıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, gelecek sene SBS’nin yapılmayacağını söyledi.

DERSHANELER DE KAPATILACAK

Dershanelerin de kapatılacağını belirten Avcı, "Amacımız nitelikli kuruluşların özel eğitim kurumlarına dönmesi" diye söyledi. Avcı, ‘‘Dershaneler konusunda mevcut kayıt maksadıyla velilerimiz çok acele etmesin” şeklinde konuştu.

önümüzdeki yıldan itibaren SBS’nin yerine dönem içi yapılan yazılı sınavların merkezi bir sistemde gerçekleştirileceğini belirten Avcı, "Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor. Yasal alt yapı çalışmaları sürüyor. önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırladık. Amacımız nitelikli kuruluşların özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak. çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemini ayarlamak." diye konuştu.

Avcı, dershaneye kayıt konusunda velilerin çok acele etmemesi gerektiğini hatırlattı.

SBS KALKACAK MI SORUSU

Bir gazetecinin, "SBS kalkacak mı? Dersanelerle ilgili son durum nedir?" şeklindeki sorusuna Bakan Avcı şu cevabı verdi; "çocuklarımızın 4 senelik eğitiminin bir sınava tabi tutulmasının psikolojik bir yük olduğunu biliyoruz. Bunu çözmek maksadıyla belli bir mesafeye geldik. Tek bir sınav olmayacak bütün Anadolu liseleri maksadıyla tek sınav olmayacak. Kapısında yığılmalar olabilecek olan okullar maksadıyla ise ayrı bir sınav, küçük ölçekli bir sınav olacak. Bu tür okullara 50 bin kontenjan oluyor. 100-120 bin kişinin katıldığı ayrı bir sınav olacak. çağ nüfusunun genel değerlendirmesini SBS birlikte yapılan değerlendirmeye sene içinde yapılan sınavlara bir çeki düzen getirerek yapacağız. Matematik, tarih, fen bilgisinden sene maksadıyla yazılı yoklama yapılıyor. Bu sınav sonuçlarının, çocukların gerçekten sınıfta gördükleri derslerden sınavlardaki başarıları değerlendirilecek. Dersanelerde kazandırılan test becerileri yerine o yarıyılda o dersten ne öğrendiklerini ne beceriler kazandıklarını ölçen sene içi yazılılarını kullanılabilir hale getireceğiz. çocukların okul başarısını ölçebiliyor muyuz. Geçmiş yıllarda araştırmalarımızda okullarda yapılan sınavlara ilişkin değerlendirme sağlıklı olmuyor. Okullararası değerlendirme birbirini tutmuyor. öğretmenlerimiz not verirken bazılarına cömert, bazılarına tutumlu davranıyor. Bu yüzden o notların daha fazla arkasından kullanılamadığını gördük. Bu nedenle matematik, Türkçe, fen bilgisi gibi derslerden birer tanesini merkezden yapacağız. Bakanlık olarak biz yapacağız bu sınavları. Hazırlanışı, uygulanışı ve değerlendirilmesini biz üstenelim, sonunda standart daha fazla alisan bir genel not havuzu oluşsun. Türkiye genelinde talebelerinde notlarında bir standart oluşacak. Gelecek yıldan itibaren bu uygulama sisteme girecek."

Ayrıca Kontrol Edin

OCAKTA UNUTULAN SÜT EV'İ KÜL ETTİ

OCAKTA UNUTULAN SÜT EV’İ KÜL ETTİ

OCAKTA UNUTULAN SÜT EV’İ KÜL ETTİ Karaman’da, çıkan yangında bir ev tamamen yanarak küle oldu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir