26 Haziran , Çarşamba 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Gündem / ERMENEK vilayet OLMALIDIR..!

ERMENEK vilayet OLMALIDIR..!

ERMENEK vilayet OLMALIDIR!

Şimdi damdan düşür gibi bu da nereden çıktı diye bir soru sorabilirsiniz. 1980’li yılların sonunda bu başlık altında Ermenek merkez, mevcut ilçelere Güneyyurt,  Göktepe  ve Kazancı dahil edilmek suretiyle Ermenek’in il olabileceği  tezini  savunan bir yazı yazmıştım. Şimdi yine Ermenek merkez, Kazancı (belde ),Güneyyurt (belde ), Başyayla (ilçe ), Sarıveliler (ilçe ), Göktepe (belde ) kaza yapılmak üzere Ermenek küçük şirin bir il olabilir. O yıllarda Ankara’da Prof. Dr. İbrahim Ceylan, TOBB üniversitesi  Eski  Rektörü Sayın Prof. Dr.Tahsin Kesici öncülüğünde Ermenek’in il olması maksadıyla yoğun çabalar sarf edilmişti. İşin İstanbul ayağını hemşehrilerimle birlikte ben yürütmüş, oldukça ziyade imza toplamıştık. Başaramadık, olmadı. Bu işler konjonktürel bir durumdur, bir fırsat çıktığında hazırlıklı olup anında değerlendirmek gerekiyor.

İl Olacak ilçeler içinde Ermenek Var mı?

Geçen gün çalışma ofisime gelen bir vatandaş birlikte sohbet ederken 38 tane ilçenin il olduğunu söyledi, inanmadığımı söyledim. Her gün bir iki gazete ve iki üç haber kanalı takip eden biri olarak inanamazdım. Kendisinin yanlış bilgilendiğini anlatmaya çalışırken, cebinden telefonu çıkardı ve o ilçelerin adlarını bana ekranda kendinden  emin bir şekilde gösterdi  ve okudu. Ama  bir ayrıntıyı gözünden kaçırmış. Ayrıntıya girmeden evvel il olacak ilçelere bir bakalım:

1.çorlu,2. Alanya, 3.Şebinkarahisar, 4.Beypazarı, 5.Manavgat, 6.Şereflikoçhisar, 7.Bandırma, 8. Anamur, 9. Akhisar, 10.Develi, 11. Elbistan,12. Edremit,13. Turhal, 14.Zile, 15 Niksar, 16.Polatlı, 17.Ereğli (KDZ ), 18.Erciş, 9. Gebze, 20.Erbaa, 21. İnegöl,22. Ergani, 23. İskenderun, 24. Ereğli, 25 Midyat, 26. Fethiye, 27. Malazgirt, 28. Nazilli,29.Siverek, 30. Lüleburgaz, 31. Tarsus, 32. Kahta, 33.Kozan, 34.Suşehri, 35 Sungurlu, 36 Yüksekova, 37.Cizre, 38. İlçenin adı yok.

Listeyi yapan ya da ilgili merciler sunanlar biraz dengeyi kaçırmış gibi Tokat’ta dört ilce il olma peşinde. öyle anlaşılıyor ki yarışıyorlar, bir zamanlar Ereğli birlikte Karaman’ın yarıştığı gibi.

İl adayı bu ilçelerden Sungurlu 31.568, Suşehri 25.340 Malazgirt 20.340, Şereflikoçihisar 33.729, Şebinkarahisar 47.582, Zile 56.727 nüfusa  malik içlerdir.

Ermenek’in çevre ilçelerle birlikte nüfusu 31 Aralık 2015 tarihine göre 44.886’dır. Biz başlangıçtan beri bir yerin il olması maksadıyla yalnız nüfusun bir kriter olduğunu hiç düşünmedik.  Coğrafi konuma, fizik ve ekonomik şartlara ve diğer etkenlere de  bakılması gerektiği tezini hep savunduk geldik.

İl olacak ilçelerin listesini telefon ekranından bana gösteren arkadaş, il oldular diye okumuş, durumu düzelttik ama bu il olacak ilçeler içinde Ermenek adı yok! Listeyi incelerken yukarıdaki veriler ve “Ermenek’in il Olma Rüyası “ çıktı karşımıza. 38. sırada bile adı yok. İnternetten bakarsanız   “İl olacak 38 ilce hangileridir? “ ilçeleri ve o ilçeleri temsil eden fotoğrafları rahatlıkla görebilirsiniz.

Kanımca öteden beri il mebusları bu konuda oralı olmuyorlar ama üç ilçe, üç belde şehremaneti başkanlarımız bu konuda birlik içinde hazır olmaları Taşeli Yöresi milletinın çıkarlarına olacaktır. Yörede nüfusu tutamıyoruz diye yakınan Sayın şehremaneti Başkanlarımızın dikkatlerine sunulur. İkinci defa treni kaçırmayalım, hazırlıklı olalım diye düşüünyorum. 22.11.2016.Hasan ŞİMŞEK

Ayrıca Kontrol Edin

OCAKTA UNUTULAN SÜT EV'İ KÜL ETTİ

OCAKTA UNUTULAN SÜT EV’İ KÜL ETTİ

OCAKTA UNUTULAN SÜT EV’İ KÜL ETTİ Karaman’da, çıkan yangında bir ev tamamen yanarak küle oldu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir