21 Ocak , Pazartesi 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Gündem / Aile doktorlerine Sağlık Semineri

Aile doktorlerine Sağlık Semineri

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü toplantı salonunda Karaman devlet sayrınesinde vazife yapan Ortopedi Uzm. Gökhan Sabri Uğur aracılığıyla Aile doktorliği Personeline yönelik olarak GELİŞİMSEL KALçA DİSPLAZİSİ (GKD) eğitimi gerçekleştirildi. Verilen eğitim semineri hakkında bilgiler veren Halk Sağlığı Müdürlüğü;

“Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) kalça ekleminin stabil olmayışından, tam çıkığa kadar çok farklı şekillerde karşılaşılabilen bir ortopedik sorundur. Bu klinik durumla ilgili bilimsel çevrelerin üzerinde fikir birliğine vardığı konu, GKD’ nin çok büyük bir bölümünün erken tanı birlikte ilerideki yaşamına olumsuz hiçbir etki bırakmadan tam olarak terapi edilebildiğidir.

çeşitli yayınlarda acar doğan döneminde kalça displazisi görülme sıklığı 1/100, tam çıkıklı çocuk görülme sıklığı da 1/1000 olarak bildirilmektedir. ülkemiz maksadıyla kesin bir veri bulunmamakla birlikte, kültürel kaynaklı kundak gibi olumsuz uygulamalar sebebiyle görülme sıklığının yüksek olduğu kabul edilmektedir. Uygun terapi edilmediği takdirde GKD’li bireylerin yaşam standartları ciddi anlamda etkilenmekte, bu durumda sosyal güvenlik kurumu yükünün artmasına ve ciddi emek gücü kayıplarına neden olmaktadır.

Yapılmış çalışmalarda tarama-erken tanı-tedavi programlarının faaliyeti şovlmiştir. Günümüzde tarama maksadıyla en sık ve güvenilir radyolojik görüntüleme yöntemi Ultrasonografidir.( USG)

Sağlık Bakanlığı aracılığıyla hazırlanan GKD tarama programı birlikte doğumdan hemen arkasından ailelerin GKD konusunda bilgilendirilmesi ve   3-6 hafta içinde  fizik terapisi yapılarak pozitif terapi bulgusu ya da risk faktörlerinden herhangi birinin varlığı durumunda gelecek tetkik ve terapi maksadıyla Ortopedi kliniğine sevk edilmesi, bebeğinin tanı ve tedavisinin sağlanması hedeflenmektedir. Tanının konulması maksadıyla aşağıdaki risk faktörleri önemlidir. GKD ’li kardeş, GKD’ li anne, baba, dede, nine, teyze, hala, amca, dayı, kuzen ilk doğan kız bebek, çoğul gebelik, Amnios Sıvısı Anomalilikleri, Makat duruş, Kundak yapmak, belemek. GKD tedavisinde özellikle yaşamının ilk 3 ayı altın dönemdir.”denildi.

""

 

Ayrıca Kontrol Edin

HASIMLARININ ARACINA SİLAHLA SALDIRDILAR

HASIMLARININ ARACINA SİLAHLA SALDIRDILAR Baba ile kızının içinde bulunduğu pikap araca silahlı saldırı Karaman’da pikap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir