Son Dakika
Ana Sayfa / Ekonomi / POLAT ENERJİ
003
003

POLAT ENERJİ

3-4 yıl içinde bitirilmesi öngörülen çalışmaların yatırım bedeli yaklaşık 555 milyon avroyu bulacak.

POLAT ENERJİ, KARAMAN’A SANTRAL KURACAK
Aralarında Karaman’ın da yer aldığı 6 ilde Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulacak.
3-4 yıl içinde bitirilmesi öngörülen çalışmaların yatırım bedeli yaklaşık 555 milyon avroyu bulacak.
Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinde 462,9 megavat kapasite aldıklarını belirterek, “Yatırımımızı çok fazla vakit geçirmeden 3-4 yıl içinde bitirmeyi öngörüyoruz, yatırım bedelimiz yaklaşık 555 milyon avro seviyesinde olacak.” dedi
Eriş, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından 25-28 Aralık’ta düzenlenen rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri tamamlandı.
KARAMAN’A SANTRAL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının belirlediği yerli ve yenilenebilir enerji politikasının şirket hedefleriyle örtüştüğünü aktaran Eriş, “Bakanlığın aldığı yeni kararlar, stratejiler, rüzgar ve güneşteki Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projeleri ile çok daha büyük yatırımlara soyunacağımızdan eminim. Onlar başlayıncaya kadar da boş kalmamak adına karar aldık ve TEİAŞ’ın ön lisans rüzgar yarışmalarına girdik. Rüzgarda YEKA ihalesine de inşallah gireceğiz.” diye konuştu.
Gelecek birkaç yıl içinde sistemde 5-6 bin megavatlık proje stoku oluşacağını belirten Eriş, “Bu projelerin hayata geçirilmesi kolay değil. Piyasa katılımcılarının 15-20 yıl vadede piyasa elektrik fiyatını, avro-dolar ve avro-Türk lirası paritesini tahmin etmesi gerekecek. Bu durumun dünyada pek uygulaması yok. Piyasa fiyatı üzerinden bir finansman şu ana kadar dünyada daha görülmedi.
Biz de bu kapsamda çalışmalarımıza hız vereceğiz. Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinde 462,9 megavat kapasite aldık. Yatırımımızı çok fazla vakit geçirmeden 3-4 yıl içinde bitirmeyi öngörüyoruz, yatırım bedelimiz yaklaşık 555 milyon avro seviyesinde olacak. Polat Enerji olarak Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Afyonkarahisar, Karaman-Mersin ve İstanbul bölgelerinde toplam 7 santral kuracağız.”dedi.

Ayrıca Kontrol Edin

KONUK; SEYDİBEY İLE KONYA’DAKİ PATATES ÜRETİMİ

Konya Şeker’in yapmış olduğu tesis ile Konya’daki patates üretimi 3 katına çıktı. “Konya Şeker, bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir