26 Haziran , Çarşamba 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Ekonomi / Bu antiAntijen programına ilgi edin!

Bu antiAntijen programına ilgi edin!

Yazılım devi Microsoft’un açıklamasına göre internet üzerinde dolaşan sahte bir antiAntijen programı, bir düzineden ziyade çalıntı kod imzalama sertifikası kullanarak, bilgisayarları ele geçirebiliyor. İlk olarak 2009 yılında tespit edilen ve adı ""Antivirus Security Pro" olan yazılım, yıllar içinde pek çok farklı şekilde karşımıza çıkmıştı ve şimdi, bir kez daha fazla ortalıkta dolaştığı söyleniyor.

Sertifika Yetkilileri (Certification Authorities-CAs) aracılığıyla verilen dijital sertifikalar, yazılımcılar aracılığıyla programlarını "imzalamak" amacıyla kullanılıyor. İmzalanan bu programlar daha fazla arkasından kullanıcıya zarar verecek şekilde değiştirilmediklerinin ve ilgili yazılımcıya ait olup olmadıklarının anlaşılabilmesi maksadıyla kriptografik olarak denetleme ediliyorlar. Ama eğer bir hacker sertifika imzalamak maksadıyla gerekli kimlik doğrulama bilgilerini edinmeyi başarabilirse, kendi yazılımını imzalayıp o yazılımı meşru bir üreticinin yazılımı olarak gösterebilir.

Açıklamaya göre elde edilen farklı "AntiAntijen Security Pro" örnekleri dünyanın çeşitli yerlerinden farklı sertifika yetkililerinin sağladığı sertifikaların çalıntılarını kullanıyor. Verilere göre bu sertifikalar Hollanda, Rusya, Amerika, İngiltere, Almanya ve Kanada gibi ülkelerden ve VeriSign, Comodo, Thawte ve DigiCert gibi farklı sertifika yetkililerinden elde edilmiş.

Microsoft’un elde ettiği örneklerden birinin sertifikası yanlızca üç gün evvel yayınlanmış. Bu durum da bu zararlı uygulamayı yayanların eski biriktirdikleri sertifikaları kullanmayıp, sürekli olarak acar sertifikaların peşinde olduğunun kanıtı olarak belirtilmiş. Siz,siz olun bu AntiAntijen programını yüklemeden evvel birkez daha fazla düşünün!

Ayrıca Kontrol Edin

KONUK; SEYDİBEY İLE KONYA’DAKİ PATATES ÜRETİMİ

Konya Şeker’in yapmış olduğu tesis ile Konya’daki patates üretimi 3 katına çıktı. “Konya Şeker, bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir