21 Mayıs , Salı 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Ekonomi / 6 Mayıs Dünya Astım Günü

6 Mayıs Dünya Astım Günü

7-8 çocuktan biri astım sayrısı

Dünyada yaklaşık 300 milyona yakın astım sayrısı olduğu tahmin edilmektedir. ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden ve 7-8 çocuktan biri astım sayrısıdır. Astımın görülme sıklığı giderek artmaktadır. Astım tedavisinin amacı sayrılığın denetleme altına alınarak bu durumun korunmasıdır. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu sayrılığın tedavisi birlikte ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Astımlılar, uygun ilaç tedavisi birlikte günlük yaşamlarına herhangi bir kısıtlanma olmadan sürek edebilirler.

“Astımınızı denetleme altına alabilirsiniz”

Astımı tamamen denetleme altında olan sayrı sayısı her geçen gün artmakta birlikte istenen seviyede değildir. Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım krizi sebebiyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmaması ile sigara dumanı, alerjik maddeler, kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalma ve obezite sayılabilir.

Astımlı sayrıların yüzde 10’undan fazlası sigara içiyor

ülkemizde astımlı sayrıların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve yüzde 40’a yakınının obez olduğu bildirilmiştir. Sigarayı bırakma ve kilo verme, astımın kontrolünü kolaylaştırmaktadır.

“Şimdi astımınızı denetleme altına alma zamanı”

Ayrıca Kontrol Edin

KONUK; SEYDİBEY İLE KONYA’DAKİ PATATES ÜRETİMİ

Konya Şeker’in yapmış olduğu tesis ile Konya’daki patates üretimi 3 katına çıktı. “Konya Şeker, bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir