17 Ağustos , Cuma 2018
Son Dakika
Ana Sayfa / Eğitim / KMÜ, ilk 20 üniversite arasında

KMÜ, ilk 20 üniversite arasında

Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi (KMü), akademik teşvik sıralamasında Türk devlet üniversiteleri arasında ilk 20 içerisine girdi.

Akademisyenlerin proje, araştırma, yayın, patent, uluslararası bildiri, ödül, tasarım, sergi ve atıflar olmak üzere dokuz kategoride bilimsel nitelikteki çalışmalarını desteklemek amacıyla ilk kez 2016 yılında yaşama geçirilen akademik teşvik uygulaması, öğretim elemanlarının bilimsel performanslarını da ortaya koydu. KMü'lü Akademisyenlerin Bilimsel Performansı Bakanlar Kurulu kararıyla 18 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Akademik Teşvik ödeneği Yönetmeliğine göre devlet üniversitelerinde vazife yapan akademisyenler, bilimsel çalışmalarına göre teşvik ödeneği almaya hak kazanmıştı. şuna göre üniversitelerdeki akademisyenlerin 2015 senesi bilimsel çalışmaları esas alınarak en çok teşvik ödeneği alan üniversitelerin sıralaması gerçekleştirildi. Eskişehir Osmangazi üniversitesi aracılığıyla hazırlanan rapora göre devlet üniversitelerinde vazife yapan 120 bin civarındaki öğretim elemanının yanlızca 25 bin 988'i teşvik ödeneği almaya hak kazanırken en yüksek puan olan 100 puanı yanlızca 255 akademisyen alabildi. Bunlardan birisi de Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim azası Doç. Dr. Savaş Sönmezoğlu oldu. Ayrıca yine KMü Mühendislik Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Serdar çarbaş 96 puan alırken Arş. Gör. Seçkin Akın da 92 puanla ilgi çekti.

KMü, AKADEMİK TEŞVİK SIRALAMASINDA 17'NCİ OLDU

Akademik teşvik sıralamasında Abdullah Gül üniversitesi ilk sırayı alırken Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi, 109 devlet üniversitesi arasında 17'nci sırada yer almayı başardı. Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi, 2000 yılından arkasından kurulan devlet üniversiteleri arasında ise 7'nci sırada yer aldı.

Fakültelere göre yapılan sıralamada ise Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi Mühendislik Fakültesi 7'nci, Edebiyat Fakültesi 22'nci, Kamil özdağ Fen Fakültesi 24'üncü, Eğitim Fakültesi 26'ncı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi de 44'üncü oldu. KMü Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesinin kurulduğu günden bu tarafa liyakat ve ehliyet prensibiyle akademik ve idari yapılanma gerçekleştirdiğini ve bunun olumlu neticelerini almaya başladıklarını söyledi. Akademik teşvik sıralamasında KMü'nün 2000'den arkasından kurulan üniversiteler arasında 7'nci, genel sıralamada da 17'nci olmasının mühim bir başarı olduğuna ilgi çeken Gökmen, "Bilimsel çalışmalarıyla üniversitemizin gelişimine, ülkemizin kalkınmasına, gençlerimizin eğitim ve öğretimine katkı veren bütün akademisyenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum" diye söyledi.

 

Ayrıca Kontrol Edin

ARAPÇA KURSU

ARAPÇA KÖYÜNDE 45 GÜN

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği “45 Günde Arapça” dil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir