23 Mart , Cumartesi 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Eğitim / KGTÜ İLE O ŞİRKET ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
PROTOKOL

KGTÜ İLE O ŞİRKET ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Üniversitemiz ile BM Laboratuvar Sistemleri Ltd. Şti. Arasında Yeni Nesil Gıda Patojen Tanı Kitlerinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz bünyesinde T.C. Kalkınma Bakanlığı desteği ile toplam 25 Milyon TL bütçe ile kurulumu halen devam etmekte olanYeni Nesil Gıda Kit ve Referans Madde Araştırma Geliştirme Merkezimiz (KİT-ARGEM) kapsamında Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan BM Laboratuvar Sistemleri arasında başta gıda patojen tanı kitleri olmak üzere yeni nesil hızlı gıda diyagnostik tanı kitlerinin geliştirilmesi konularında ortak çalışmalar yürütülmesini kapsayan bir Ar-Ge Protokolü imzalandı.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde altyapı kurulumunu büyük ölçüde tamamlayan KİT-ARGEM kuruluş misyonuna uygun olarak başta gıda patojenleri olmak üzere moleküler tabanlı yeni nesil tanı kitlerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine başladı. İlk aşamada çok kullanılan gıda patojen tanı kitlerinde yerli bilgi gücü ve imkânlar kullanılarak ithal ikamesinin hedeflendiği merkezimizde ilerleyen aşamalarda ileri düzey teknoloji gerektiren farklı biyosensör tabanlı teknolojilerin de geliştirilmesi hedeflenmektedir.

KİT-ARGEM’in kuruluş felsefelerinden biri de ülkemizde moleküler tanı alanında hizmet üreten yerli firmalarla kit ve referans madde geliştirme ve üretim aşamalarında ortaklık kurarak yerli imkânlarla kurulan bu merkezin altyapısının en verimli şekilde kullanılması ve bu şekilde ülke yararına dönüşmesidir. Bu noktada BM Laboratuvar Sistemleri ile yapılan işbirliği anlaşması oldukça yüksek öneme sahiptir.

BM Laboratuvar Sistemleri gıda sektöründe patojen tespitinin hızlı, güvenilir ve yerli teknolojiler ile çözümlenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla DNA tabanlı yeni nesil teknolojiler üzerinde yoğunlaşmış bir firmadır.  Hedefleri gıda sanayi için yerli ve üst düzey teknolojik çözümler geliştirmektir.

KGTÜ ve BM Laboratuvar Sistemleri arasında gerçekleştirilen imza törenine üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ, KİT-ARGEM Koordinatörümüz Prof. Dr. Veli Cengiz ÖZALP, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Kıvanç BİLECEN ve Araştırma Görevlimiz Onur BULUT, BM Laboratuvar Sistemleri adına ise kurucu ortaklar Sayın İlkay Selver BÜYÜKTOPÇU ve Sayın Metin BÜYÜKTOPÇU katıldılar.

Ayrıca Kontrol Edin

SGK VE İŞ-KUR BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLEDİ

SGK VE İŞ-KUR BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLEDİ Karaman Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile Çalışma ve İş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir