21 Ocak , Pazartesi 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Eğitim / ÇOCUKLUĞUMUZUN DERS AFİŞLERİ GERİ DÖNDÜ
DERS AFİŞLERİ

ÇOCUKLUĞUMUZUN DERS AFİŞLERİ GERİ DÖNDÜ

İlkokullar İçin Yardımcı Ders Afişleri Sergisi Karaman’da açıldı

Çocukluğumuzun ders afişleri geri döndü.

Çeyrek asır öncesine kadar ilkokulların olmazsa olmazları arasında yer alan, 1940 – 1980 dönemine ait 150 orijinal afiş, “İlkokullar için Yardımcı Ders Afişleri Sergisi” ileKaraman’da gün yüzüne çıkarıldı. Duru Bulgur’un desteği ile gerçekleştirilen sergi, Hollanda’da ikamet eden Ali Yağcı’nın “Yardımcı Ders Afişleri Koleksiyonu” arasından seçildi.

“İlkokullar için Yardımcı Ders Afişleri Sergisi” birçok sosyal ve kültürel projeye destek veren Duru Bulgur’un desteği ile Karaman’da açıldı. Sergi ile Karaman’da kurulması düşünülen ve Türkiye’de bir ilk olacak “Karaman İlköğretim Müzesi” çalışmalarına dikkat çekilmesi hedefleniyor.

23 Mayıs tarihinde Karaman Merkezde bulunan Çeşmeli Kilise’de açılan sergide, uzun yıllar Türkiye’de okullarda yaygın bir şekilde kullanılan ve tamamen el işi (Naif Resim) tekniği ile çizilen ve karton olmayan büyük boy ince kağıtlar üzerine genellikle çok renkli baskı tekniği ile tasarlanan 150 afiş yer alıyor. İnce ve hassas kağıtlar üzerine basılı olan objeler, zamana dayalı olarak aşırı yorgun olmaları nedeniyle çerçeve içerisine alınarak sergileniyor.

Hepsi orijinal ve 1940 – 1980 dönemine ait afişler, çeyrek asır öncesine kadar ilkokulların olmazsa olmazları arasında ilk sıralarda yerlerini almışlardı. “İlkokullar için Yardımcı Ders Afişleri” denilen bu objeler, ilkokulların sınıflarında hatta kara tahtanın üzerinde her zaman asılı olurdu.

Derse veya konuya göre sınıfa getirilerek tahtaya asılan ve ders bitiminde kaldırılan afişlerde vardı. Anlatımda ve öğretimde büyük kolaylıklar sağlayarak,eğitimi destekleyen bu afişler, aynı zamanda görsellikleriyle de dikkat çekerlerdi. 1980’li yıllara kadar yaygın ve etkin bir şekilde kullanılan afişler, eski yaygınlığından çok uzakta olsa da yeni sürüm, baskı ve biçimleriyle günümüzde de ilköğretim kurumlarında işlevlerini sürdürüyor.

Çeşmeli Kilise’de yer alacak sergi 24 Mayıs – 29 Ekim tarihleri arasında her gün saat 09.00 / 19.00 arası ziyarete açık olacaktır.

 

Ayrıca Kontrol Edin

REKTÖR AKGÜL’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

REKTÖR AKGÜL’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kahramanmaraş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir