24 Nisan , Çarşamba 2019
Son Dakika
Ana Sayfa / Asayiş / Her Beş bayandan Birinde Görülüyor

Her Beş bayandan Birinde Görülüyor

GENETİK yatkınlık gösteren bir yumurtalık sayrılığı olan Polikistik Over Sendromu, yanlızca bayan sayrılıkları değil vücuttaki bütün organ sistemleri kapsamında en sık görülen hormon bozukluğu.

Nedeni tam olarak bilinmeyen PCOS, tipik olarak genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmakta. Anatolia Tüp Bebek Merkezi Klinik ve Bilimsel Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, her 5 bayandan birinde görülen Polikistik Over Sendromu hakkında şu bilgileri verdi:

Her 5 bayandan 1’inde ortaya çıkan ve genç bayanlarda görülen polikistik over sendromu (PCOS) en sık görülen hormon bozukluklarından bir tanesi. Prof. Dr. Hakan Yaralı, sivilce artışı, ciltte yağlanma, saç dökülmezi ve şişmanlığın da polikistik over sendromunun belirtisi olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Yaralı PCOS’un 3 belirtiden en az ikisinin tespit edilmesi halinde konulduğunu söyledi ve bu belirtileri şu şekilde sıraladı:

“Seyrek yumurtlama ya da hiç yumurtlamama, kıllanma ya da baylik hormonunun ziyade olması ve yumurtalıklarda 2-9 mm çapında 12’den ziyade antral folikül denilen yapıların görülmesi.”

Prof. Dr. Yaralı tedavisi hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Bu cilt değişikliklerinin tedavisinde anti-adrojenler (baylik hormonlarını baskılayan ilaçlar) kullanılması gerekir. Bu kapsamda kullanılan ilaçlar doğum denetleme hapları ve diğer anti androjenlerdir. Adetlerin düzenlenmesi tüylenmede artmanın yanı sıra doğum denetleme hapı kullanımının ikinci bir avantajıdır. Anti androjen ilaçların bazıları ise gerçekte bir idrar söktürücü olsa da tüylenmede artma kapsamında etkin bir ilaçtır. Tüylenmede artma tıbbi tedavisi çocuk isteği olan dönemlerde yapılmamalıdır çünkü kullanılacak ilaçlar ya yumurtlamayı baskılarlar yahut gebelik varlığında kullanılmaması gereken ilaçlardır.”

“PCOS’LU KADINLARDA ŞEKER sayrıLIĞI RİSKİ daha fazla FAZLA”

Polikistik over sendromlu bayanlarda uzun dönemde birtakım artmış metabolik riskler olduğunu belirten Prof. Dr Yaralı:

“Bu olgularda 40’lı yaşlar ve sonrasında şeker sayrılığı riski kesin olarak, PCOS’lu olmayan olgulara göre fazlalaşıyor. İlerleyen yaş, kilo fazlalığı ve birince derece aile bireylerinde şeker sayrılığı varlığı, şeker sayrılığı gelişmesi maksadıyla ilave risk faktörlerini oluşturmakta. Bu sayrılarda %40 civarında gizli şeker, %6–8 olguda ise aşikâr şeker (tip 2 diyabet) sıklığı söz konusudur. Ayrıca, kesin olmamakla birlikte hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve koroner kalp sayrılığı riskleri de artmaktadır.” diye söyledi.

“TEDAVİDEKİ EN ÖNEMLİ BASAMAK KİLONUN denetleme ALTINA ALINMASI”

Araştırmaların Türkiye’de bayanlarda şişmanlığın hızla arttığını gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Yaralı ayrıca şunları açıkladı:

“Polikistik over sendromu olan bayanlarda da şişmanlık sıklıkla rastlanan bir sorun. Ancak polikistik over sendromlu bayanlarda kilo alımı bay tipi kilo alımı olarak gelişiyor. Hangi tip şişmanlık olduğunu anlamak maksadıyla karın çevresi ölçülüyor, göbek hizasından karın çevresi 88 cm’i aşmış ise bay tipi şişmanlık olarak tanımlanır. sayrının tedavisindeki en mühim ve birinci basamak kilonun denetleme altına alınması ve kilo verdirilmesidir. Maalesef, pratik yaşamta kilo verilmesinde çoğu vakit başarı sınırlı olabilmektedir. Kilo verilmesinde başarı anahtarı, sayrının tam uyum içinde olma isteği, bir diyet mütehassısından profesyonel destek alınması ve uygun egzersiz programı uygulanmasıdır.”

sayrıLAR GELİŞEN TEDAVİLER İLE ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİYOR!

PCOS’lu sayrılarda yumurtlamamaya bağlı gebe kalmakta sıkıntı görülebildiğini açıklayan Prof. Dr. Yaralı şunları söyledi:

“Bu nedenle başlangıç tedavisi yumurtlamanın yeniden sağlanmasıdır. Bunun maksadıyla yardımcı yöntemler; kilo fazlalığı var ise kilo vermenin sağlanması ve hap ya da günlük iğne tedavisi birlikte yumurtlamanın uyarılması ve aşılama yapılmasıdır. Kilo vermek tedavide kullanacağımız ilaçların duyarlılığını artırırken ayrıca ziyade kiloların gebelikte oluşturabileceği sıkıntıları da ortadan kaldırmak açısından çok önemli. Eğer bu yolla gebelik elde edilemez ise sayrılara tüp bebek tedavisi uygulanabilmekte.”

“PCOS’LU sayrıLAR TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE EN KOLAY sayrıLAR”

Tüp bebek yapılması gereken PCOS’lu sayrıların gebe kalınabilirlik açısından en kolay sayrı grubuna girdiğini söyleyen Prof. Dr. Yaralı bu terapi birlikte ilgili şunları açıkladı:

“Bu sayrılarda yumurtalık rezervi, yani yumurtalık uyarımı sonrasında elde edilen yumurta sayısı oldukça iyidir ve diğer nedenlere bağlı gebe kalamama neticesinde tüp bebek yapılan sayrılara göre gebelik oranları daha fazla yüksek olmaktadır. benzer zamanda bu grup sayrılarda transfer edilen embriyo- embriyolar dışında dondurulacak vasıfta embriyo elde edilmesi ihtimali de çok daha fazla yüksek olmaktadır. Yakın zamanda yaptığımız ve ülke dışında saygın bir dergide yayınladığımız çalışmamızda da yanlızca erkeğe bağlı kısırlık olan olgularda gebelik oranı %44, yanlızca polikistik over görüntüsü olan ancak yumurtlama problemi olmayan sayrılarda gebelik oranı %59,6 iken PCOS’lu sayrılarda bu oran %66 olmaktadır. Bu nedenle PCOS olan sayrıların tüp bebek tedavisi bile gerekmeden, hap ya da günlük iğne tedavisi+aşılama birlikte gebe kalabilme şansları vardır. Eğer tüp bebek gerekir ise de genellikle hamile kalma oranları çok yüksek. Ancak unutulmamalıdır ki, PCOS’lu sayrılarda uygun protokol seçimi ve uygun olan en düşük dozun uygulanması çok önem arz etmektedir. Kontrolsüz yapılan, tüp bebek maksadıyla uyarımlar sonucunda aşırı uyarım sendromu gelişme riski olabilmekte ve bu tablo yaşamı dahi tehdit edecek kadar ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.”

İSTANBUL (DHA)

Ayrıca Kontrol Edin

ÇALINAN ELEKTİRİKLİ BİSİKLET 5 SAAT SONRA BULUNDU

Karaman’da sahibi tarafından park edildiği evinin önünden çalınan elektrikli bisiklet, sokak içerisinde terk edilmiş halde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir